אלה שחייבים לקרוא, מאמרים

איך מגדלים חלומות? מדריך להורים לחלומות בתחילת דרכם

השבוע אמרו לי פעמיים שאני מגשימה את החלומות שלי. ופתאום שמתי לב- שאני לא שמה לב. פתאום כשהתחלתי לעשות ספירת מלאי של הדברים שאני עסוקה בהם בימים אלה, ישבו שם בבישול עמוק שלושה מהחלומות שהולכים איתי שנים, שניים נוספים שהגשמתי בשנה האחרונה והפכו לחלק מהמציאות היומיומית שלי. פתאום הבנתי שמשהו במערכת היחסים שלי עם החלומות שלי חייב להשתנות- אני קצת מתייחסת אליהם כמובנים מאליהם וחלומות… זה לא משהו שכדאי להנמיך. פתאום שמתי לב שכמה מהדברים שחלמתי עליהם בעבר כבר פה וכמה קל לי לשכוח שזה לא תמיד היה ככה.

לא פעם אנחנו מפעילים נוהל “טפו טפו טפו” על החלומות שלנו… זה הורס לנו את הכיף שבדרך

עוד דבר שתפס את תשומת ליבי היה כמה אני משקיעה אנרגיה בלהיזהר לא לשמוח מדי. מין נוהל ‘טפו טפו טפו’ כזה שנכנס לפעולה- מלא קולות של אזהרה שמפריעים לי פשוט לשמוח וליהנות מהדרך.

אז התחלתי להסתכל על זה. על החלומות שלי ומערכת היחסים שלי אתם. החלטתי שמותר לי לחלום. ואני מתכוונת לעשות את זה והרבה. מותר לי גם לעסוק בהגשמה ללא קשר לתוצאות ו… שימו לב קבלו את זה – אני מתכוונת גם ממש להנות מהדרך ולחגוג את זה. סטדדוש.

והגדלתי אותם בשקל תשעים. בעצם יותר.

והחלטתי גם להגדיל אותם בשקל תשעים. בעצם יותר. קלטתי שחלק גדול מהזמן לא ידעתי להגיד שהם בכלל החלומות שלי – לא העזתי, התנמכתי או סתם נתתי להם כאפה של מציאות בראש. בחלק אחר מהזמן פשוט הייתי עסוקה בלא לדעת איך בכלל זה יקרה והתעסקתי ב’איך’ במקום ב’מה’ הם צריכים בשביל לגדול. התנצלתי עליהם לא פעם – אמרתי לעצמי שהם גדולים מדי מגלומניים מדי או קטנים מדי. ובעיקר נתתי להם מעט מדי מקום.

החלטתי להיעמד מאחורי החלומות שלי. כי חלומות הם קצת כמו ילדים קטנים רק צריכים מישהו שיאמין בהם

אבל מתישהו אי שם בדרך, ואני יודעת לשים את האצבע כמעט על כל מה שהיה חלק יקר מהתהליך, פשוט החלטתי להיעמד מאחוריהם. זה דרש ממני לעשות תנועה עמוקה בפנוכו – (אולי כאן המקום להודות למי שאחראי על החלק בתוכי שלא יודע מנוח ורעב תמיד להעמיק עוד ועוד).

 אבל כשזה קרה פשוט יכולתי לתת להם להיות. להיות בלי להיות גדולים מדי או קטנים מדי בלי לשים עליהם כובד של אחריות פשוט לתת להם לקרות  בדרך דומה למה שאני מנסה לעשות עם הילדים שלי: עם כל כמה שאני מתפעלת ממי וממה שהם לא להניח עליהם את כובד העתיד. פשוט להתעסק בלהזין אותם בלתת להם את מה שצריך ולהראות להם את מה שאני רואה. אותם.

ולאט לאט בלי לשים לב פתאום הבנתי שההבדל אולי בין פעם להיום הוא שאני נעמדת מאחוריהם. וחלומות, אם באמת מדברים בשפתם, חשוב לדעת – הם קצת כמו ילדים קטנים. רק רוצים שמישהו יאמין בהם – את ההתפתחות הם כבר ידעו לעשות.

אז הנה הם פה החלומות שלי יש ביניהם גם כמה חדשים יותר וגם כמה ישנים שסוף סוף מוכנים לצאת לדרך. פירוט מסודר של כל אחד ואחד יגיע כל אחד בזמנו ומי שממש רוצה לדעת – מוזמן להתקשר. הם לא סודיים.

שחררתי אותם מהתוצאה. מותר להם פשוט להיות מי ומה שהם.

אין לי שום אחיזה כרגע במי מהם יקרה ומתי ומבטיחה לכבד אותם לא חשוב מה תהיה התוצאה. אני בעיקר עסוקה בלתת להם רוח גבית חזקה ולשחרר אותם מהתוצאות. ושמתי לב למשהו מדהים. הורדתי מהם את כובד הגרנדיוזיות: המחשבה ההירואית המפחידה ש”יש לי חלום והוא חייב להתגשם”. יש לי חלומות הם מהממים מקווה שיקרו ואם לא יהיו לי אחרים. וברגע שזה קרה קרה עוד משהו מגניב:  כאילו משהו בהם נרגע. ההשערה שלי היא שהם הבינו שהם אף פעם לא יהיו לבד. גם כי אני עומדת לצידם וגם כי כשמוכנים להיות בקשר עם חלומות הם מתרבים ונהיים להם אחים וחברים לדרך.  יש מצב שיש לי חלומות שמחים עכשיו בניגוד לקודם שהיה להם קצת כבד ובודד.

המתכון הבסיסי לגידול חלומות

אז המתכון הנוכחי שלי לגידול חלומות (וגם קצת המחוייבות שלי לחלומות הנוכחיים שלי):

  1. לכל מי שמגיע אליי ואין לו חלום או אין לו קצה חוט אני אומרת בלב מלא (לא רק בפה מלא) אין כזה דבר. אין מישהו שאין לו חלומות אבל לא פעם החלומות מתחבאים פוחדים לצאת ולהשמיע את קולם. אין שום בעיה לעזור להם.
  2. חלומות הם אזור רגיש מאוד צריך לתת להם זירת גידול מאוד מזינה אחרת הם דועכים או מכאיבים גם במקומות שלא לגמריי קשורים אליהם כמו אומרים – ‘אל תזנח אותי’ – כי הם קשורים ל’כאבי הגשמה’ כאלה שעליהם ניתן לקרוא כאן.
  3. חלומות לא משאירים לבד. הם צריכים שיעמדו מאחוריהם.
  4. בניגוד למה שחושבים רבים אי אפשר באמת להחזיק את האמונה 24/7  ותכלס גם לא צריך. רק להסכים להיות אתם בקשר . זהו השאר זה מאמץ יתר.
  5. מורידים מהם את כובד משקל ההגשמה. פשוט לתת להם להיות אין לדעת מה הם יביאו אתם.
  6. ומצד שני לא לפחד גם להגדיל אותם קצת. מותר להגיד את המילים “בא לי” ואפילו ממליצה בחום לתרגל חיזוק של שריר ליבה חשוב להגשמת חלומות שריר ה”בא לי”הצעה לתרגול תוכלו למצוא – כאן
  7. אם יש קולות מנמיכנים שאומרים לכם שעברתם את הזמן או את הגיל לחלומות שלכם – חשוב לדעת שלחלומות כמו לייעוד אין באמת גיל – אולי תוכלי לשאוב קצת השראה גם מהסיפור בפוסט הבא
  8. Fun fun fun להנות מהדרך- כיף זה חלום בפני עצמו
  9. אל תתביישו בחלומות שלכם. תנו להם במה תסכימו לבקש ולספר. זה רק יביא עוד ועוד חיבור אליהם.

אז לכל החולמים שנמצאים שם בחוץ- השמיעו את קולכם. קודם כל לעצמכם וכשזה יהיה מוכן גם לעולם ואם צריך עזרה- דברו איתי.